Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

blank blank
Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedenleri

kemik erimesi nedenleri

Kemik erimesi (osteoporoz), vücuttaki kemik kütlesinin azalmaya başlamasıyla kemiklerin zayıflaması ve kemiğin kırılma riskinin artması olarak tanımlanabilir. Daha çok 30’lu yaşlardan sonra görülmeye başlayan ve kadınlarda daha sık rastlanan kemik erimesi sırt ağrısı, boy kısalığı, kemik kırıkları ve kemiklerde hassasiyete neden olur.

kemik erimesi nedenleriKemik Erimesi Nedenleri

Kemik erimesi nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte, kemik kütlesinin azalmasına ve kemiğin daha kırılgan hale gelmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu doğrultuda kemik erimesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından yetersiz beslenme,
  2. Hareketsiz bir yaşam tarzı,
  3. Sigara ve alkol kullanımı,
  4. Düşük beden kitle indeksi,
  5. Yüksek tiroid ve paratiroid hormon düzeyi,
  6. Kadınlarda östrojen; erkeklerde testesteron düşüklüğü,
  7. Yeme bozuklukları,
  8. Kronik böbrek yetmezliği,
  9. Uzun süreli kortikosteroid içerikli ilaç kullanımı,
  10. Bazı kronik ve otoimmün hastalıklar

Kemik erimesinden tamamen korunmak mümkün olmasa da, kemik erimesi riskini azaltmak için beslenme, spor ve ilaç kullanımı gibi konularda dikkatli olunması gereklidir. Vitamin ve mineral bakımından düzenli ve dengeli beslenme; ideal vücut kitle indeksini yakalamaya çalışma ve düzenli egzersiz yapma gibi pratikler kemik erimesi riskinin azaltılmasında etkilidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *