Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Travma

Travma

Travma olarak adlandırılan yaralanmalarda hızlı ve etkili tedaviler ile kemik, kas ya da eklem hasarlarının etkilerinin en aza indirilmesi mümkündür. Hareket kısıtlılığı ya da şiddetli ağrıya yol açan travma durumlarında hastalara modern cerrahi yöntemlerle müdahale edilmesi, travmanın yarattığı zararların ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir.

Düşme, trafik kazasında yaralanma ya da çarpma gibi yaralanmalarda kas fonksiyonlarını tamamen kısıtlayan klasik alçılama yerine, kısa ve yarı sert alçılama tercih edilmektedir. Modern tedavi tekniklerinden biri olan ve erken kas fonksiyonlarına izin veren bu alçılama tedavi ile hastaların günlük yaşamları kolaylaşır.

Travma nedeniyle oluşan stres kırıkları ya da küçük kemiklerin tedavisi için kemik uyarıcılar kullanılarak iyileşme süresi hızlandırılabileceği gibi, bacak ve kollardaki uzun kemik kırıklarının iyileşmesi için intramedüler çivileme tekniği uygulanabilmektedir.

Travma sonrası oluşan eklem içi hasarlarının tedavisi için artroskopik cerrahi daha kısa sürede iyileşme sağladığı gibi kas ve doku hasarının da minimize edilmesini sağlar.