Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Spor Travmatolojisi

Spor Travmatolojisi

Spor travmatolojisi, spor faaliyetleri sırasında yaşanan travma ya da yaralanmaların tanı ve tedavisi ile ilgilenen branştır. Sportif faaliyetlerde diz eklemi, menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ yaralanmaları ve kıkırdak hasarları gelir. Spor yaralanmaları sonrasında hızlı ve doğru müdahale yapılmaması durumunda tedavi süreci uzayabilir.

Diz Eklemi Yaralanmaları

Diz eklemi yaralanmalarında menisküs yırtılmaları, ön çapraz bağ yaralanmaları ve arka çapraz bağ yaralanmalarının tedavisi için artroskopik cerrahi uygulamaları yapılır. Futbol, basketbol ve koşu gibi sporlarla uğraşan bireylerde ön çapraz bağ yaralanmaları ve menisküs yırtılmaları sık görülür.

Kalça Eklemi Yaralanmaları

Kalça ekleminde çıkık, doku sıkışması ve kıkırdak travmaları için kalça artroskopisi kullanılır. Kalçada meydana gelen travmalar hareket kabiliyetini azalttığı gibi şiddetli ağrıya neden olur. Travma sonrası oluşan kalça yaralanmaları için acil müdahale oldukça önemlidir.

Omuz Eklemi Yaralanmaları

Omuz sıkışması sendromu ve omuz çıkığı sporcularda sık görülen travmalar arasında yer alır. Omuz travmaları sonrası artroskopi cerrahi iyileşme sürecini hızlandırır.