Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

blank blank
Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Amputasyon ve Sebepleri

Amputasyon; ağır hasar görmüş ya da fonksiyonelliğini yitirmiş ekstremitelerin kesilerek vücuttan alınmasıdır. Amputasyon eklemleri kurtarıcı bir tedavi olmasa da bazı durumlarda gerekli olan cerrahi bir durumdur.

Amputasyon Sebepleri

Amputasyon sebepleri, diğer bir deyişle amputasyon gerektiren durumların başında periferik vasküler hastalıklar bulunmaktadır. Beslenme hastalıklarından devam edecek olursak diyabet hastalığı da amputasyon sebeplerinden sayılabilir. Bunun dışındaki amputasyon sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Donma

Uzuvların doğrudan ve uzun süre soğuğa maruz kalması donma olarak ifade edilir. Bu durum dokuların zarar görmesine ve damarlarda yaralar açılmasına neden olabilir.

Travmalar

Travma sonrası toksinlerin ortaya çıkmasıyla kas ya da iskemik dokularda ciddi ağrı ve hasarlar oluşabilir. Alt ve üst ekstremite de hayatı tehdit eden durumlar için amputasyon uygulanması mecburi hale gelebilir.

Tümörler

Radyasyon ve kemoterapi gibi tedavilerin gelişmesine bağlı olarak, tümör dokularında yaşanan primer amputasyon sayısında azalma görülebilir. Amputasyon uygulanacak bölgenin hijyenik tutulması son derece önemlidir.

Amputasyon sonrası iyileşme süresi ortalama olarak 8 haftadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *