Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

blank blank
Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, el ve kolda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olan yaygın bir durumdur. Durum, eldeki ana sinirlerden biri olan – median sinir – bileğin içinden geçerken sıkıştırıldığında veya sıkıştırıldığında ortaya çıkar.

Çoğu hastada karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Başlangıçta, semptomlar genellikle bilek ateli giymek veya belirli aktivitelerden kaçınmak gibi basit önlemlerle hafifletilebilir.

Bununla birlikte, median sinir üzerindeki baskı devam ederse, sinir hasarına ve kötüleşen semptomlara yol açabilir. Kalıcı hasarı önlemek için, bazı hastalar için median sinirden baskı almak için ameliyat önerilebilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Karpal tünel sendromu belirtileri şunları içerebilir:

Uyuşma, karıncalanma, yanma ve ağrı – öncelikle başparmak ve işaret parmağı, orta ve halka parmaklarında

  • Başparmak ve işaret, orta ve yüzük parmaklarına yayılan ara sıra şok benzeri duyumlar
  • Önkolun omuza doğru ilerleyebileceği ağrı veya karıncalanma
  • Eldeki zayıflık ve beceriksizlik – bu, giysilerinizi düğmek gibi ince hareketlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir
  • Zayıflama, uyuşma veya propriyosepsiyon kaybı nedeniyle (elinizin uzayda nerede olduğunun farkında olunması)

Çoğu durumda, karpal tünel sendromunun semptomları, belirli bir yaralanma olmadan yavaş yavaş başlar. Birçok hasta semptomlarının önce geldiğini ve gittiğini fark eder. Bununla birlikte, durum kötüleştikçe semptomlar daha sık ortaya çıkabilir veya daha uzun süre devam edebilir.

Gece belirtileri çok yaygındır. Birçok insan bileği bükülmüş olarak uyuduğundan, belirtiler sizi uykudan uyandırabilir. Gün boyunca, bilek uzun süre boyunca bir şey tutarken, telefon kullanırken, araba kullanırken veya kitap okurken olduğu gibi, bilek öne veya arkaya doğru eğildiğinde belirtiler ortaya çıkar.

Birçok hasta, ellerini hareket ettirmenin veya sallamanın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu bulur.

Karpal Tünel Sendromunun Cerrahi Tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi bir süre sonra semptomlarınızı hafifletmezse, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Ameliyat edip etmeme kararı semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır – elinizde ne kadar ağrı ve uyuşukluk geçirdiğiniz. Sürekli uyuşma ve başparmak kaslarınızın israfı olan uzun süredir devam eden vakalarda, geri dönüşü olmayan hasarı önlemek için ameliyat önerilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *