Ortopedi & Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tolga Tüzüner | Kalça ve Diz Protezi, Spor Travmatolojisi, Kırık & Çıkık , Kemik Erimesi, Artroskopi

blank blank
Pts-Cuma: 09:00 - 19:00

Klavikula (Köprücük Kemiği) Kırığı

Klavikula kırığı, omuzdaki ana kemiklerden biri olan köprücük kemiğinde bir kırılmadır. Bu tip bir kırık oldukça yaygındır. Tüm yetişkin kırıklarının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. Çoğu klavikula kırığı, omzun üzerine düşme ile ortaya çıkar. Kırık bir köprücük kemiği çok acı verici olabilir ve kolunuzu hareket ettirmeyi zorlaştırabilir.

Klavikula Kırığı Belirtileri

Yukarıda saymış olduğumuz acı ve hareket kısıtlılığı dışında Klavikula Kırığı’nın belirti ve semptomları şunları içerebilir:

  • Omuzun aşağı ve öne sarkması
  • Ağrı nedeniyle kolu kaldıramama
  • Kolu kaldırmaya çalıştığınızda öğütme hissi
  • Deformite
  • Köprücük kemiği üzerinde morarma, şişme veya hassasiyet

Klavikula Kırığı Tedavisi

Klavikula kırıklarının çoğu, kemik iyileşirken kol ve omuzun hareket etmesini önlemek için bir askı takılarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı klavikula kırıklarında, yaralanma meydana geldiğinde kemik parçaları yerinden uzaklaşır. Bu şekilde karmaşık kırıklar için köprücük kemiğini yeniden hizalamaya yönelik ameliyat gereklidir.Açık redüksiyon ve iç sabitleme. Klavikula kırıklarını tedavi etmek için en sık kullanılan prosedür budur. Prosedür sırasında, kemik fragmanları ilk önce normal hizalarına getirilir (indirgenir). Kemik parçaları daha sonra özel metal donanım ile yerinde tutulur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *